Summa Technologiae Polish WL 1967

From Lemopedia
Jump to: navigation, search
1967 wl st.jpg


title: Summa Technologiae
original (Polish) title: Summa Technologiae
English title: Summa Technologiae
language: Polish
country: Poland
place: Krakow
form: book
publisher: Wydawnictwo Literackie
publication date: 1967
edition: secondcover: hard
cover by: Barbara Konarzewska
pages: 579

ISBN:
print-run: 7283
series: WL 1 Dzieła Wybrane


Content: Przedmowa. I,Dylematy.

II,Dwie ewolucje: Wstęp. Podobieństwa. Różnice. Pierwsza przyczyna. Kilka naiwnych pytań.

III,Cywilizacje kosmiczne: Sformułowanie problemu. Sformułowanie metody. Statystyka cywilizacji kosmicznych. Katastrofizm kosmiczny. Metateoria cudów. Unikalność człowieka. Inteligencja: przypadek czy konieczność? Hipotezy. Votum separatum. Perspektywy.

IV,Intelelektronika: Powrót na ziemię. Bomba megabitowa. Wielka gra. Mity nauki. Wzmacniacz inteligencji. Czarna skrzynka. O moralności homeostatów. Niebezpieczeństwa elektrokracji. Cybernetyka i socjologia. Wiara i informacja. Metafizyka eksperymentalna. Wierzenia elektromózgów. Duch w maszynie. Kłopoty z informacją. Wątpliwości i antynomie.

V,Prolegomena wszechmocy: Przed chaosem. Chaos i ład. Scylla i Chybryda, czyli o umiarze. Milczenie Konstruktora. Szaleństwo z metodą. Nowy Linneusz, czyli o systematyce. Modele i rzeczywistość. Plagiaty i kreacje. Obszar imitologii.

VI,Fantomologia: Podstawy fantomatyki. Maszyna fantomatyczna. Fantomatyka obwodowa i centralna. Granice fantomatyki. Cerebromatyka. Teletaksja i fantoplikacja. Osobowość i informacja.

VII,Stwarzanie światów: Wstęp. Hodowla informacji. Inżynieria gnostyczna. Inzynieria językowa. Inżynieria transcendencji. Inżynieria kosmogoniczna.

VIII,Paszkwil na ewolucję.: Wstęp. Rekonstrukcja gatunku. Konstrukcja życia. Konstrukcja śmierci. Konstrukcja świadomości. Konstrukcje oparte na błędach. Bionika i biocybernetyka. Oczami Konstruktora. Rekonstrukcja człowieka. Cyborgizacja. Maszyna autoewolucyjna. Zjawiska pozazmysłowe.

IX,Sztuka i technologia. Zakończenie. Posłowie. Przypisy. Literatura omawiana w tekście. Literature nie wzmiankowana w tekście.